Výměna prasklého radiátoru v topné sezóně je havarijní situace


Ústřední topení je jedním z nejpotřebnějších vynálezů moderní doby. Jen si představte, že to máte doma tak, jako na zámku, kde se topilo v každé místnosti zvlášť, a kde s tím také byla spousta práce. Šlechta sice nemusela hnout ani prstem, a vše za ní obstarávalo služebnictvo, ale vy doma zřejmě žádné služebnictvo nemáte a museli byste se postarat o to, aby bylo teplo jak v obýváku, tak i v kuchyni a v ložnici přikládáním do lokálních kamen.

ventil topení

Jestliže vytápíte váš dům ústředním topením s několika radiátory, a jeden z nich praskne v průběhu topné sezóny, tato událost je vždy považována za havarijní stav. Musí se praktiky ihned zasahovat, v první řadě se postarat o to, aby voda z topného systému neodtékala na podlahu, načež se voda začne po odstavení topného zdroje postupně odpouštět. Od tohoto okamžiku však nastává mimořádná situace, kdy setrvačností stále zůstává teplo v domě, ale objekt postupně vychládá. Pokud je venkovní teplota příznivá, třeba jen lehce nad bodem mrazu, máte relativně více času na přivolání instalatérské havarijní služby, ale v mrazivém počasí bude dům chladnout mnohem rychleji. Dá se očekávat, že již za několik hodin se teplota v obytném prostoru sníží až o deset stupňů Celsia.

plechový radiátor

Právě proto se vyplatí mít preventivně zjištěný telefonický kontakt na instalatérskou firmu, abyste se nemuseli zdržovat hledáním na Internetu a mohli ihned jednat. Instalatéři většinou přijedou do hodiny a ještě několik hodin může trvat výměna vadného tělesa a napouštění vody do systému. Kdybyste zbytečně s přivoláním instalatérů otáleli, za tu dobu by mohly v domě uhynout některé pokojové rostliny nebo akvarijní ryby, pokud není v akváriu naddimenzované topné tělísko. Závada na topení také může ohrozit na zdraví malé děti (kojence, batolata) a chronicky nemocné osoby, zejména v seniorském věku.