Stavba betonového plotu na klíč versus svépomocí


Stavba betonového plotu se vyznačuje některými zvláštnostmi, které se odlišují od výstavby klasického zdiva či pletivového plotu. Proč přenechat tuto práci odborníkům a nechat si vystavět betonový plot na klíč?

Kdo vám složí materiál – firma, která staví betonové ploty na klíč, se postará o složení materiálu na váš pozemek. Bude mít k tomu potřebné vybavení, tedy vysokozdvižné vozíky či podobná vozidla, s nimiž nebude problém nakládat a rozvážet dřevěné palety s nákladem na své místo. Každá z palet může vážit až dvě tuny. Pokud byste stavěli plot sami, toto vše bude již probíhat ve vaší režii.

cihlová zeď

Kdo vykope otvory pro sloupky – vykopat otvory pro čtyři sloupky zvládnete během sobotního odpoledne a máte klid, jenže pro stavbu plotu po celé délce parcely budete potřebovat těch sloupků třeba šedesát, a to je velký rozdíl. Každý z nich se zapouští pod úroveň země do hloubky 80 cm, což není zrovna málo. A narazíte-li zrovna na problematickou zeminu s kameny a kořeny stromů, můžete z toho mít i nepříjemné trauma.

květiny na zídce

Panely jsou křehké – každý z panelů váží přes 70 kg a nosit je ve dvou lidech je samo o sobě obtížné i tehdy, pokud se s nimi pohybujete pouze u země. Nesmíte je však upustit, protože jsou velmi tenké a i přes zpevňující armatury uvnitř odlitků poměrně křehké.

K manipulaci s panely potřebujete techniku – v předchozím odstavci jsme zmínili vysokou hmotnost panelů. Při přenášení těsně nad zemí si dva lidé poradí i bez techniky, ale jakmile musíte panely zvednout do výšky a zasouvat je do drážek ve sloupcích, s holýma rukama si již nevystačíte. Markantní je to hlavně u větších výšek oplocení kolem dvou metrů. Pro tuto práci bude zapotřebí autojeřáb nebo alespoň elektrický zvedák – kladkostroj, podepřený trojnožkou z ocelových trubek. Kdybyste si museli toto vše zajišťovat sami, bude to další investice navíc.