Co je to matcha?

Zatímco dříve o matche skoro nikdo neslyšel, nyní se stala jednou z nejoblíbenějších superpotravin po celém světě. Lidé se dělí na dva tábory. Jedni její chuť milují, druzí ji nenávidí. Ať už se řadíte do jakékoliv skupiny, nemůžete popřít, že matcha je skutečně skvělou potravinou. Matcha je prášek jasně zelené barvy, který se vyrábí mletím listů. Po sklizni se listy osuší, prosévají, aby došlo k oddělení listů od stonku a následně se rozemelou na jemný prášek.

matcha

Zajímavostí je, že matcha čaj je velmi významný při tradičním japonském obřadu. Při něm se připravuje pomocí bambusové metličky a poté se pije z tradiční čajové misky. Matcha prášek se vlastně rozpustí v horké vodě a tím vznikne zelený čaj velmi intenzivní chuti. Zatímco u klasického zeleného čaje necháváte listy vylouhovat a poté je vyhodíte, u matchy zkonzumujete i samotné listy v rozemleté podobě, čímž si můžete plně vychutnat jejich zdravotních benefitů. Matcha čaj můžete ochutnat i u nás, třeba matcha čaj Darka shop.

A jakou chuť má matcha? Každému chutná trochu jinak a samozřejmě záleží na konkrétní sklizni a také na způsobu přípravy. Ideálně připravená matcha je ale velmi krémová, má hladkou konzistenci a představuje dokonalý balanc mezi sladkou a slanou chutí. Pokud vám chutná zelený čaj, matchu si dozajista zamilujete. Výborná je i verze, kdy se matcha smíchá s horkým mlékem a vytvoří se tak matcha latte.

latte

A jaké jsou zdravotní přínosy tohoto nápoje?

O účincích zeleného čaje se ví již dlouhá léta, proto není žádným překvapením, že i matcha má skvělé zdravotní benefity. Účinně prý bojuje proti projevům stárnutí a také je skvělým pomocníkem při hubnutí. Dokáže mít také pozitivní vliv na vaši paměť a kognitivní procesy. Matcha obsahuje vysokou hladinu antioxidantů, které účinně bojují proti volným radikálům. Obsahuje také látky, které vám dodají energii a udrží vás déle ve stavu bdělosti.