
Betonové ploty se staví na okrajích pozemků rodinných domů, rekreačních chat a také u průmyslových objektů nebo zemědělských prostor. Jsou to stavební konstrukce ukotvené v zemi zabetonovanými opěrnými sloupky a mohou být celistvé z betonu, anebo doplněné dřevem či kovem. Jaké výhody vlastně toto řešení oplocení nabízí?
Snižuje hluk – také vás vysloveně otravuje hluk z aut od příjezdové komunikace přímo před vaším domem? Pak to zkuste s betonovým plotem, který se pro tyto účely využívá celkem běžně. Není to samozřejmě stoprocentní ochranná bariéra, protože část hluku na pozemek pronikne, ale ke snížení hlučnosti skutečně dochází. Betonový plot se může hodit u rodinného domu nebo třeba v zahrádkářské kolonii v sousedství frekventované silnice.
Snižuje prašnost – nejvíce prachu se víří při zemi a prach ze silnice a z chodníku může obsahovat jedovaté chemikálie a těžké kovy uvolněné z automobilového provozu. Pochytaný prach na betonovém povrchu lze pak opláchnout vodou nebo čistit rýžovým kartáčem či tlakovým čističem.
Tlumí vítr – máte na zahradě vysázené okrasné květiny a žene se k vám čerstvý západní vítr? Kdybyste měli před zahradou betonové oplocení, vítr by vás vůbec nemusel vzrušovat. Větrné poryvy mohou polámat malé stromky a keře, květy rostlin na záhonech a v truhlících či květináčích a mohou poškodit i vaše skalničky.
Chrání soukromí – za betonovým plotem z Lanškrouna se mohou odehrávat milostné scény anebo tu sedíte s přáteli u zahradního dřevěného stolu a hrajete karty, konzumujete svačinu a patřičně komentujete události v naší zemi. Nebo se tu koupete v bazénu a sluníte polonazí na travnaté ploše. Plot dostatečně chrání soukromí, za prvé je dění za plotem hůře slyšitelné a za druhé skrz něj není vidět. A pokud by se přes plot někdo chtěl přehoupnout, zřejmě si toho dobře všimnete.